Rok Wiary – rozpoczął się w Kościele katolickim 11 października 2012 roku, w pięćdziesiątą rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II, a zakończył w Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, 24 listopada 2013 roku. W dzień rozpoczęcia minęło także 20 lat od opublikowania przez Jana Pawła II Katechizmu Kościoła Katolickiego i obradował Synod Biskupów nad kwestią nowej ewangelizacji.
Ogłoszony został przez papieża Benedykta XVI w liście apostolskim w formie motu proprio Porta fidei wydanym 11 października 2011 roku. W założeniu papieża Benedykta XVI Rok Wiary miał być zaproszeniem do autentycznego i nowego nawrócenia do Chrystusa, zaangażowania misyjnego na rzecz nowej ewangelizacji. Powinien był również wyrazić wspólne zobowiązanie do ponownego odkrycia i studium podstawowych treści wiary, które znajdują się w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Katechizm ma być też prawdziwym narzędziem wspierania w wierze, zwłaszcza dla tych, którzy troszczą się o wychowanie chrześcijan.
Papież zaznaczał, aby ten Rok rozbudził w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni i z odnowionym przekonaniem, z ufnością i nadzieją, by bardziej celebrować wiarę w liturgii, zwłaszcza Eucharystii. Jednocześnie pragnął, żeby świadectwo życia ludzi wierzących było coraz bardziej wiarygodne. Zdaniem papieża zwłaszcza w tym Roku każdy wierzący powinien był ponownie odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej i zastanowić się nad samym aktem wiary.
Kierując się powyższymi wskazaniami Ojca Świętego w Roku Wiary zorganizowaliśmy comiesięczne spotkania w trzecią środę miesiąca dla wszystkich parafian chętnych do poznania i pogłębienia swojej wiary. Spotkania były bardzo ciekawe i gromadziły liczne grono parafian. Prowadził je wikariusz ks. Grzegorz Tomaszek. Gdy Rok Wiary dobiegł końca parafianie dalej wyrazili chęć przychodzenia na takie spotkania. Z czasem grono uczestników ukonstytuowało się w kolejną wspólnotę duszpasterską działającą w naszej parafii. Obecnie opiekunem Wspólnoty Okulary Wiary - dalej otwartej dla każdego chętnego - jest ks. Łukasz Kasprzak. Wspólnota ta ma spotkania w każdą trzecią środę miesiąca.
Zapraszamy.
Dlaczego „Okulary wiary”?
Poniżej prezentujemy odpowiedzi na ankietę, których udzielili uczestnicy grupy:
- Nasza grupa duszpasterska „Okulary wiary” ma na celu pogłębienie wiary, stawianie pytań katechecie, wyjaśnianie wszelkich wątpliwości jakie nas nurtują. Każdy z nas dostaje od Boga takie jakby okulary, żeby widzieć Boskie ślady wokół nas, sięgać w głąb i dal naszego życia. „Okulary wiary” należy nieustannie wyostrzać, bo nieużywane mogą stracić na wartości i mocy dostrzegania. Chodzi o to, żebyśmy pewne rzeczy lepiej widzieli, lepiej rozumieli. [Ania]
- Święty Jan Paweł II powiedział: „załóż dobre buty, bo masz do przejścia całe życie”. Czasem, żeby nie iść po omacku, trzeba też mieć dobre okulary. „Okulary wiary”:
- Pogłębiają katechezę szkolną, od której upłynęło już wiele lat
- Służą pomocą w rozwiązywaniu problemów dnia codziennego w świetle wiary
- Przypominają mi cele naszego powołania
- Pomagają mi lepiej poznać naszego przyjaciela – Jezusa
- Rozwiązują często niezrozumiałe kwestie wiary
- Pokazują drogę, po której wszyscy możemy przejść, dążąc do niebieskiej ojczyzny
- Sprawiają radość we wspólnej modlitwie, pielgrzymowaniu, spotkaniu na katechezie i przy stole
Wstań! Ubierz dobre buty! Przyjdź na „Okulary wiary”! Bóg, który jest Miłością czeka! [Jadwiga S.]
- Mam dość czasu wolnego i uznałam, że warto zgłębić wiedzę, bo dawno naukę religii zakończyłam. Bliskość kapłana daje tę możliwość, że można dyskutować na nurtujące mnie tematy. Przebywanie w grupie ułatwia kontakt z ludźmi, których znam z widzenia z kościoła – ma to swoje dobre strony. Tematy poruszane przybliżają mi wiedzę np. o sakramentach, Eucharystii, obrzędach w Kościele, szatach liturgicznych, naczyniach. Cały ten okres kilku lat dostarczył mi bardzo dużo różnej wiedzy i pozwala patrzeć inaczej, bardziej dojrzałe na moją wiarę, praktykowanie, uczestnictwo we wszystkich obrzędach w kościele, bez kompleksów prowadzić rozmowy w towarzystwie, w rodzinie, a także wśród tzw. „katolików niepraktykujących”. Polecam wszystkim, którzy mają czas, a chcą poznać wiele tematów dot. naszej wiary oraz spędzić pożytecznie czas, oderwać się od szarej rzeczywistości i telewizora, spotkania „Okularów wiary”!
- Na spotkania wspólnoty „Okulary wiary” uczęszczam z potrzeby pogłębiania wiary. Dają one okazję do wyjaśnienia zagadnień katolickiej wiary, pobudzają do refleksji i dają odpowiedzi na dany, konkretny problem. Myślę, że mogą być pomocne w ugruntowaniu słuszności co do swoich przekonań, aby w razie potrzeby umieć ich bronić, może nawet komuś coś doradzić. Do udziału w katechezach motywuje mnie również ciepła, życzliwa postawa prowadzącego księdza Łukasza, który ciekawie je prowadzi, jest do nich rzetelnie przygotowany, zachęca do dialogu, można „na gorąco” rozwiązywać pojawiające się wątpliwości i nurtujące nas pytania. [D.P.]
- Na spotkania grupy „Okulary wiary” uczęszczam od września br. i jestem z tych spotkań bardzo zadowolona. Chcę w ten sposób pogłębić swoją wiarę oraz rozwiać wątpliwości, które od czasu do czasu przychodzą mi do głowy. Ks. Łukasz prowadzi spotkania bardzo ciekawie i przyjemnie.
- Okulary to szkła (soczewki) zapewniające dobre i ostre widzenie. Wiara, wg Katechizmu, jest osobowym przylgnięciem człowieka do Boga; równocześnie i w sposób nierozerwalny jest ona dobrowolnym uznaniem całej prawdy, którą Bóg objawił. W wierze rozum i wola człowieka współdziałają z łaską Bożą. Św. Tomasz z Akwinu twierdził, że „wiara jest aktem rozumu przekonanego o prawdzie Bożej z nakazu woli, poruszonej łaską przez Boga”. A św. Augustyn mówił: „wierzę, aby rozumieć i rozumiem, aby głębiej wierzyć”. Stąd wynika konieczność zgłębiania wiary m.in. przez katechezę, która wg Katechizmu jest wychowaniem w wierze dzieci, młodzieży i dorosłych. Obejmuje przede wszystkim wyjaśnienie nauki chrześcijańskiej w celu wprowadzenia wierzących w pełnię życia chrześcijańskiego. Celem katechezy jest także rozwój wewnętrzny Kościoła i jego zgodność z zamysłem Bożym. Taką katechezą są na pewno spotkania grupy „Okulary wiary”. W czasie tych spotkań mamy zapewnione, zgodnie z nazwą, ostre i pogłębione widzenie wybranych problemów naszej wiary. A wiarę trzeba cały czas umacniać i zgłębiać. W czasie dotychczasowych spotkań mieliśmy okazję, aby pogłębić i jasno spojrzeć na wiele spraw, które nas nurtowały. Tematyka spotkań była ciekawa i spotykała się z dużym zainteresowaniem osób, które systematycznie uczestniczyły w takiej formie katechezy. Podsumowując należy przyznać, iż „Okulary wiary” to katecheza pozwalająca uczestnikom zgłębiać i umacniać się w wierze poprzez dobre i ostre spojrzenie na nurtujące ich problemy.
- Dlaczego „Okulary wiary”?
- Poszerzenie horyzontów z danego tematu wykładanego
- Możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujący temat
- Doskonały prowadzący – wysoka elokwencja
- Fajnie spędzony czas w grupie
- Podczas spotkań różnych wspólnot, nabożeństw, czy rekolekcji można pogłębić swoją wiarę poprzez modlitwę. W czasie spotkań wspólnoty „Okulary wiary” pogłębiamy WIEDZĘ, dzięki czemu nasza wiara staje się bardziej rzeczowa, świadoma, czyli po prostu dojrzała.
- Ponieważ pogłębiam swoją wiarę. Upewniam się, że „założenia” na przestrzeni lat uległy minimalnym zmianom, ale nie naruszyły kanonów wiary. Np. „podejście” do adwentu.
- Dlaczego „Okulary wiary”?
- Aby lepiej poznać swoją wiarę
- Są zachętą do rozwoju duchowego
- Doświadczenie wspólnoty – bycia razem, pytania i dyskusje na temat naszej wiary